فشارخون بالا، پیشگیري، درمان و خود مراقبتی

فشارخون بالا، پیشگیري، درمان و خود مراقبتی

فشار خون به چه معنی است؟

نیرویی است که خون بر دیواره رگهائی که در آن جریان دارد وارد میکند و به صورت دو عدد بیان می شود. هر دو عدد مهم هستند. عدد اول )عدد بزرگ تر( فشار سیستولیک نامیده می شود و وقتی است که قلب شما با انقباض خود، خون را به درون رگ ها می راند.عدد دوم فشار دیاستولیک نام دارد) عدد کوچک تر( و در حقیقت فشار خون شما بین دو انقباض قلب( یا زمان پذیرش خون به داخل قلب ) است.


فشار خون

 

درجه بندي

فشارخون

فشار سیستولی

عدد بزرگ تر

فشار دیاستولی

عدد کوچکتر

فشارخون طبیعی

کمتر از 120

کمتر از 80

مرحله پیش فشارخون

139- 120

80 - 89

فشارخون بالا

140 یا بالاتر

09یا بالاتر

 

 

علائم فشار خون بالا چیست؟

فشارخون بالا بطورمعمول هیچ گونه علامتی ندارد . تنها راه اطمینان از ابتلا به فشارخون بالا  اندازه گیري فشارخون می باشد .

فردي که به فشارخون بسیار بالا و درمان نشده مبتلا می باشد، ممکن است دچار سردرد، سرگیجه، خونریزي از بینی یا طپش قلب شود.

 

اثرات منفی فشارخون بالا بر بدن کدامند؟

سکته مغزي ، حمله قلبی، سختی وتصلب شرایین، آسیب چشم ،آسیب کلیه

 

روش هاي پیشگیري،کنترل و درمان پرفشاري خون:

تغییرات سالم در شیوه زندگی مانند کاهش وزن، ورزش منظم ، ترك سیگار و مشروبات الکلی، کنترل استرس محدودیت مصرف نمک و پیروي از برنامه سالم غذایی می توانند به کمک درمان دارویی در کنترل فشار خون مفید باشند. در بسیاري از افراد مصرف ترکیبی از چند دارو ممکن است نیاز باشد . شما و پزشکتان انتخاب هاي متعددي دارید و در صورتی که براي پیدا کردن بهترین درمان موثر با یکدیگر همکاري نمایید، درمان فشارخون بالا موفق تر خواهد بود .

 

خودمراقبتی درفشارخون بالا

از درمان پیروي کنید )شیوه سالم زندگی ومصرف دارو( تا بهترین نتایج رابگیرید .

ازمیزان فشارخون خود آگاهی داشته باشید و آن را به طور منظم اندازه بگیرید. افرادي که تحت درمان فشارخون میباشند، باید فشارخون خود را با تناوب بیشتري اندازه گیري نمایند. از پزشک خود درمورد فاصله زمانی مطلوب اندازه گیري فشارخون سوال نمایید. اطمینان حاصل کنید که اعضاي خانواده شما هم (والدین، برادر و خواهر وفرزندان) فشارخون خود را به طور منظم انداز ه گیري مینمایند .

از پزشک خود وقت بگیرید تا وي بتواند درمان شما را کنترل نموده و در صورت نیاز آن را تصحیح نماید. با پزشک خود در رابطه با نگرانیها یا کنجکاويهاي خود درمورد درمانتان صحبت نمایید .

از رژیم سالم غذایی استفاده کنید. مصرف غذاهاي چرب مانند گوشت قرمز را کاهش داده و مصرف میوه ها و سبزیجات و غلات سبوسدار را افزایش دهید. همچنین 5روز در هفته ورزش کنید.

 )بهتر است هرروز ورزش نمایید(

روند فشارخون خود را کنترل کنید. بخاطر داشته باشیدکه شما هیچگاه از روي وضعیت جسمانی و احساس خودتان نمی توانید بگوییدکه فشارخونتان چقدر میباشد .

هربارکه در منزل فشارخون خود را اندازه میگیرید، آنرا در دفترچه اي یادداشت کنید. تاریخ و مقدار اندازه گیری شده را یادداشت کنید و در ملاقات بعدي با پزشک این دفترچه را همراه خود ببرید .

با پزشک خود در مورد نام و مقدار داروهاي ضد فشارخون خود و نحوه مصرف آنها صحبت کنید.

حتی اگرفشارخون شما کنترل بوده و احساس سلامتی میکنید ، به فکر قطع یا کم کردن داروها نباشید.آگاه باشید که شرایط فعلی به علت مصرف دارو بوده و کاهش خود سرانه میزان دارو باعث بروز مشکل خواهد شد.

همواره لیستی از داروهایتان و مقدار مصرف آنها را در جیب یا کیف پول خود نگه دارید .

اگر هرگونه مشکلی پیدا کردید که احساس می کنید با مصرف دارو در ارتباط است (عارضه جانبی) با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید . مشکل مربوطه ممکن است مربوط به دارو نباشد یا ممکن است نیاز به کاهش مقدار مصرفی و حتی در برخی موارد تعویض آن با یک داروي دیگر بدون عارضه مربوطه، داشته باشد.

حتی اگر احساس سلامتی می کنید پیش از تمام شدن داروها نسبت به تهیه مجدد آنها اقدام نمایید . به خانواده خود بگویید که مبتلا به فشارخون بالا هستید و از آنها در درمان خود کمک بخواهید. در صورت امکان از همسر یا یکی از اعضاي خانواده بخواهید تا در هنگام ملاقات با پزشک همراه شما باشند تا با درمان شما، شامل داروها و تغییرات مورد نیاز در شیوه زندگی آشنا شود .به صورت دوره اي بینایی چشم خودتان را توسط متخصص چشم پزشکی، مورد ارزیابی قرار دهید.

 

علائم هشدار:

اگر دچار سردرد،خواب آلودگی و خمیازه طولانی،سرگیجه شدید ،درد قفسه سینه ، احساس ضعف در پاها ، بازوها یا عضلات صورت ، اشکال درصحبت کردن، تغییر بینایی  بیحسی یک نیمه بدن ،خونریزي از بینی یا فشارخون بالاتر از 180/ 100با اورژانس (115) تماس بگیرید و یا به بیمارستان مراجعه نمایید توجه:وجود سابقه فشارخون در خانواده خطر ابتلا به فشارخون را بیشترمی کند.