آمادگی بیمار قبل از عمل جراحی

آمادگی بیمار قبل از عمل جراحی

عمل جراحی یک دستکاری و اصلاح نسوج بدن محسوب می شود که در پاره ای از موارد که درمان های طبی و داروئی موثر نباشند بکار برده می شود. زخم جراحی جهت ترمیم نیاز به مواد غذایی ار جمله پروتئین و ویتامین دارد. بهتر است چند روز تا چند هفته قبل از عمل ازرژیم غذایی مناسب پر پروتئین و پرکالری و حاوی ویتامین C و A برخوردار باشید. جهت پیشگری از بروز مشکلات تنفسی درمرحله بعد از عمل جراحی لازم است که در صورت مصرف سیگار حداقل 4-6 هفته قبل از عمل جراحی مصرف دخانیات را قطع کنید و در این مدت هر گونه عفونت تنفسی (سرماخوردگی ،ذات الریه و ...) را درمان نموده و از بروز آن جلوگیری نمائید


آمادگی فبل عمل جراحی

 

آمادگی های قبل عمل  :

الف)  8-12 ساعت قبل از عمل از مصرف هر گونه مواد غذایی آب و قرص جداخودداری کنید. در صورت لزوم مصرف داروی خاص قبل از عمل جراحی حتما باید با صلاحدید پزشک مربوطه باشد.

ب) از مصرف هر گونه مواد آرایشی بخصوص لاک ناخن قبل از عمل جراحی خودداری کنید.

ج) وسایل زینتی خود از جمله جواهرالات ،گیره مو و همچنین دندان مصنوعی و عضو مصنوعی را از بدن خارج  کنید.

د) روز قبل از عمل دوش بگیرید و موهای ناحیه عمل را shave   نمائید (بتراشید) . مراقب باشید تا از ایجاد خراشیدگی در ناحیه عمل خودداری نمائید.

ذ) صبح روز عمل ضمن خارج کردن لباسهایتان گان و کلاه یا روسری اتاق عمل را پوشیده و دستبند مشخصات را نیز ببندید.

ر) جهت کاهش مشکلات تنفسی بعد از عمل ،چگونگی انجام تنفسی عمیق و سرفه ی موثر را یاد گرفته و به محض به هوش آمدن به کار ببرید.

ل) جهت پیش گیری از لخته شدن خون، تحلیل رفتن عضلات و زخم بستر و جهت بهبود وضعیت تنفسی بعد از عمل لازم است پاها را بعد از برگشت حس روی تخت تکان داده و ماساژ ساق پاها انجام شود و تغییر وضعیت مناسب داده شود.

م) بعد از هوش امدن ممکن است ازدرد ناحیه عمل شکایت داشته باشید که طبیعی بوده و در صورت شدت و عدم تحمل با اطلاع به پرستار بخش از روشها و داروها مسکن جهت تسکین درد شما استفاده میشود.